Bzyczący problem

Lato w pełni, dlatego każdą wolną chwilę staramy się spędzać na świeżym powietrzu. Ale nawet najpiękniejszy wieczór zepsuć nam mogą wszechobecne komary. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków owadobójczych, jednak są one przesycone chemicznymi substancjami. Jak więc pozbyć się tego bzyczącego problemu? Poniżej przedstawiamy grupę roślin, których silny zapach odstrasza komary, warto zatem obsadzić nimi nasze tarasy, skrzynki balkonowe i rabaty przy altanach.

1. Bazylia (Ocimum L.)

Popularna roślina chętnie uprawiana w donicach i ogrodach ziołowych. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Bylina w naszych warunkach klimatycznych niezimująca w gruncie.

2. Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides)

Katalpa, jak często bywa nazywana surmia, to drzewo o dość egzotycznym pokroju z dużymi, sercowatymi,  jasnozielonymi liśćmi. Dekoracyjna również zimą, kiedy to na drzewie pozostają długie strąki.

3. Komarzyca (Plectranthus sp.)

W Polsce uprawiana jako roślina jednoroczna, stosowana w kompozycjach roślinnych jako wypełniacz. Bardzo ładnie prezentuje się również w pojedynczych nasadzeniach. Ma niezwykle ozdobne liście, których przyrost jest wyjątkowo szybki.

4. Mięta (Mentha L.)

Bardzo aromatyczna roślina, często dodawana do herbat i innych naparów. Uprawiając mięte w gruncie trzeba kontrolować jej wzrost gdyż jest to roślina dość ekspansywna.

5. Bodziszek (Geranium L.)

Bardzo ozdobna roślina o wielobarwnych kwiatach pojawiających się na roślinach od maja do czerwca. Jesienią dekoracyjne liście przebarwiające się początkowo na żółto, następnie zaś na czerwono.

6. Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.)

Roślina głównie kulinarna, dodawana chętnie do wszelkiego rodzaju potraw, przetworów i zup. Znajduje również zastosowanie w kosmetykach i lecznictwie. Ma duże wymagania termiczne, preferuje ciepłe, dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru miejsca.

7. Pelargonia (Pelargonium L’Hér.)

Uprawiana jako roślina ozdobna, bardzo często wykorzystywana w nasadzeniach balkonowych i w skrzynkach tarasowych. Duża część licznych odmian pelargonii wykorzystywana jest w perfumerii do wytwarzania aromatycznych olejków.

8. Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla Lam.)

Pnącze bardzo silnie i szybko rosnące. Kokornak posiada ogromne, sercowate liście o średnicy powyżej 30 cm.

9. Kocimiętka (Nepeta L.)

Wspaniała bylina idealna do nasadzeń rustykalnych i naturalistycznych. Wielkimi miłośnikami tej rośliny są koty, to od nich pochodzi jej nazwa zwyczajowa.

10. Lawenda (Lavandula L.)

Ta śródziemnomorska roślina kojarzy się najczęściej z polami lawendowymi we Francji. Jej kwiaty zakwitają od połowy czerwca do września. Rośliny te szczególnie znane ze względu na właściwości odstraszające mole.

11. Mirt (Myrtus L.)

Jedna z najstarszych roślin doniczkowych, uprawiana już w starożytnym Egipcie. Często wykorzystywany jest do formowania drzewek bonsai,  w warunkach klimatycznych Polski najlepiej spisuje się jako roślina pokojowa.

 

 

 

Fotografie:

źródło pinterest.com

Brak komentarzy

Brak komentarzy w tym artykule, bądź pierwszy!

Dodaj komentarz