Projekt ogrodu przy zabudowie szeregowej w BiałymstokuPowierzchnia projektowa: 42 m2

Miejscowość: Białystok

Styl: miejski

 

Elementem łączącym wszystkie zaproponowane koncepcje jest bazowanie na istniejącym w ogrodzie żywopłocie z żywotników oraz pozostawieniu pięknej sosny i lilaka. Ogród wedle życzeń inwestorów ma być kolorowy i multifunkcjonalny – posiadać miejsce na stół, grila, ławkę lub leżaki. A oto nasze propozycje:

 

Wariant 1

Pierwsza koncepcja jaką zaproponowaliśmy naszym inwestorom, zakłada minimalizację powierzchni tarasu, tak by jak największą przestrzeń tego niewielkiego ogrodu stanowiła zieleń i właściwa część ogrodowa. Zaproponowane obłe kształty, kamienie na nawierzchni żwirowej i plac piaskowcowy stanowią kontrast dla prostokątnych form tarasu. Ograniczone do minimum zróżnicowanie gatunkowe roślin stanowią: cieniolubne hosty z przywrotnikiem, miniaturową kosodrzewiną, rozplenicą i lawendą. Zaproponowany w kącie ogrodu żółty krzew pęcherznicy ‚Luteus’ rozjaśnia ogród i skupia wzrok. Tuż przy tarasie zaproponowano pięknie kwitnący i pachnący krzew hortensji. Z prawej strony, na granicy z działką sąsiednią zaproponowano kontynuację żywopłotu – tym razem z długowiecznego cisa.

 

Wariant 2

Wariant drugi zakłada stworzenie przestrzeni podzielonej liniami prostymi. Taras zajmuje całą szerokość ogrodu. Niewielka przestrzeń trawnika jest kwadratowa w kształcie. Ułożone na niej płyty chodnikowe prowadzą do fontanny. W wariancie tym wykorzystano istniejącą ławkę i pergolę porośniętą winobluszczem. Odrestaurowane elementy  małej architektury ocieplają formalny charakter ogrodu. W tarasie zaprojektowano rabatę-donicę, z jeżówką, trzcinnikiem i czosnkami. Dodatkowo na rabacie pojawiły się paprocie.

 

Wariant 3

Wariant 3 to podobnie jak w drugim wersja z tarasem na całej szerokości ogrodu, jednak z nieco zmienionym stopniami. Zastosowanie w projekcie trawnika w kształcie okręgu stykającego się z granicami działki to zabieg optycznie ją powiększający. Wypełnienie rabat stanowią rośliny występujące w poprzednich wariantach.

 

 

Wersja ostateczna – stanowiąca połączenie koncepcji 🙂

Inne projekty